Drogerie Laboo

Login



Gazetka Promocyjna

Nasze sklepy

Strefa urody

Aromatyczne kąpiele w domowym SPA

Email

Któż z nas nie marzy czasami o chwili relaksu i wyciszenia w SPA? Jednak nieczęsto mamy czas i możliwość, żeby się do niego wybrać. Istnieje na szczęście jeszcze inny sposób: przy odrobinie chęci i pomysłowości możemy stworzyć sobie atmosferę wellness we własnej łazience.

 

 

Luksusowe dodatki
Urządzanie domowego SPA zacznij od zaopatrzenia się w kilka drobiazgów, które pomogą stworzyć atmosferę luksusu, nie obciążając zbytnio Twojego portfela.
Po pierwsze: świeczki. Najlepiej grubsze, niewysokie (mniejsze ryzyko, że się przewrócą) i bezzapachowe (jeśli planujesz zafundować sobie aromatyczną kąpiel, nie przesadzaj z nadmiarem zapachów).
• Po drugie: suszone płatki kwiatów do posypania wody oraz brzegów wanny. Jeśli chcesz bardziej zaszaleć, kup jeszcze płytę z muzyką relaksacyjną, gruby miękki ręcznik lub szlafrok, którym otulisz się po kąpieli oraz dobre wino.

Przygotowania
Przede wszystkim zadbaj o to, by nic nie zakłóciło Ci tych 30 minut relaksu. Nie ma przecież nic bardziej irytującego niż konieczność wyskakiwania z wanny, gdy zadzwoni telefon albo obecność „natręta” dobijającego się do drzwi łazienki.
Uprzedź więc domowników o swojej kąpieli i zostaw wyciszoną komórkę w pokoju.
Przygotuj aromatyczną kąpiel. Pamiętaj, że temperatura wody nie powinna przekraczać temperatury ciała. Zbyt gorąca powoduje wzmożoną potliwość i bardzo wysusza skórę. Powoduje też zbytnie osłabienie organizmu.

Aromatyczność możesz uzyskać na dwa sposoby – wykorzystując olejki eteryczne lub zioła.

W przypadku kąpieli ziołowej 10 minut przed wejściem do wanny musisz przygotować z nich napar. Zalej garść suszonych ziół (jednego rodzaju lub mieszanki) litrem wrzącej wody i pozostaw pod przykryciem. Napar wlej do wanny bezpośrednio przed kąpielą.
Gdy zdecydujesz się na olejki eteryczne zmieszaj 5 – 10 kropel z 2 łyżkami mleka lub miodu i dopiero tak przygotowane rozpuść w wodzie. Możesz oczywiście wkropić je bezpośrednio do wanny, ale wtedy tłuste oczka będą utrzymywały się na powierzchni wody.

Ku pamięci
Decydując się na aromatyczną kąpiel, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach. Zarówno olejki eteryczne, jak i zioła mogą uczulać i podrażniać skórę. Jeśli więc masz alergię na którąś z substancji naturalnych, koniecznie sprawdź, czy nie ma jej w mieszance, którą chcesz wykorzystać w kąpieli – zwłaszcza gdy kupujesz gotowe zestawy. Jeżeli nie masz pewności, czy któryś ze składników Cię nie uczuli, przeprowadź test, nakładając odrobinę olejku na wewnętrznej stronie nadgarstka i odczekaj 48 godzin.

Nie przesadzaj z ilością zapachów. Wybierz jeden wiodący i nie dodawaj więcej niż 3-4 innych. Uważaj też, żeby wszystkie wybrane przez Ciebie aromaty nie były bardzo intensywne(dominujące) albo słodkie – może się to skończyć bólem głowy albo mdłościami.
Jeżeli cierpisz na jakąś skórną chorobę lub masz problemy natury estetycznej (np. suchość, brak jędrności, cellulit), poczytaj wcześniej o działaniu i właściwościach ziół czy olejków. Wybierając niewłaściwe możesz tylko sobie zaszkodzić, a z drugiej strony – jeśli zastosujesz odpowiednie możesz przy okazji relaksu poprawić stan swojej skóry. Pamiętaj też, że różne zapachy różnie oddziałują na nasze samopoczucie. Niektóre odprężają i uspokajają, inne zaś pobudzają i ożywiają. Dobieraj więc różne zapachy w zależności od Twojego nastroju.

Kolejna ważna zasada to: co za dużo, to niezdrowo. Nie siedź w wannie dłużej niż 20-30 minut. Zbyt długa kąpiel osłabia organizm i powoduje nadmierne rozszerzenie się i kruchość naczyń krwionośnych.
Po kąpieli delikatnie osusz ciało i użyj nawilżającego balsamu, który wygładzi „pomarszczoną” skórę. Potem otul się miękkim ręcznikiem lub szlafrokiem i znajdź jeszcze chwilę tylko dla siebie…

 


Zobacz inne artykuły.

Naszą gazetkę 
znajdziecie również 
w aplikacji Moja Gazetka : )

POBIERZ