Drogerie Laboo

Login



Gazetka Promocyjna

Nasze sklepy

Strefa urody

Dla każdego coś…złuszczającego

Email

Sucha skóra, trądzik, przebarwienia, zmarszczki, blizny…Wskazań do wykonania zabiegu złuszczania naskórka jest wiele, tak jak wiele jest metod, którymi można je wykonać. Domowe peelingi dają słabsze efekty, ale są nieodłącznym etapem prawidłowej pielęgnacji. Złuszczanie w gabinetach kosmetycznych czy klinikach medycyny estetycznej wykonuje się przy skórze z problemami, ale również po to, by szybciej uzyskać pożądany rezultat.

 

Klasyfikacja

Istnieje kilka różnych podziałów peelingów. W zależności od metody ich wykonywania wyróżnić można:peelingi mechaniczne, polegające na mechanicznym ścieraniu naskórka, peelingi chemiczne, gdzie wykorzystuje się różne substancje chemiczne o właściwościach złuszczających, peelingi fizyczne – oparte na procesach i prawach fizyki oraz peelingi mieszane, podczas których dla uzyskania najlepszego efektu łączy się dwie lub więcej wymienionych wcześniej metod.

Peelingi mogą też być klasyfikowane ze względu na głębokość działania. I tu mówimy   o peelingach powierzchniowych, czyli tzw. złuszczaniu kosmetycznym, sięgającym tylko wierzchniej warstwy  naskórka – warstwy rogowej, peelingach średniogłębokich, które docierają do górnej warstwy skóry właściwej oraz peelingach głębokich, ingerujących w jej głębsze rejony.

Dla każdego coś…złuszczającego

Najpopularniejszym peelingiem mechanicznym jest peeling typu scrub. Ten właśnie rodzaj najczęściej wykorzystywany jest w domowej pielęgnacji. Peeling w postaci kremu, emulsji lub żelu posiada drobinki ścierające, które usuwają zrogowaciały naskórek. Tymi drobinkami mogą być sproszkowane łupiny orzecha, pestki i nasiona owoców, piasek morski oraz syntetyczne kuleczki polietylenowe. Wyróżnia się peelingi drobno oraz gruboziarniste.

Peeling gommage to kolejny z peelingów mechanicznych. Jest to specjalny preparat, który po nałożeniu na twarz zastyga lub gęstnieje i wtedy delikatnie ściera się go kolistymi ruchami, jakby „gumuje” ze skóry. Martwy naskórek „zgumowywany” jest wraz z peelingiem.

Mikrodermabrazja to chyba najpopularniejszy zabieg złuszczania wykonywany w gabinetach kosmetycznych. Polega on na usuwaniu martwych komórek za pomocą kryształków korundu lub diamentu „wyrzucanych” pod określonym ciśnieniem ze specjalnej głowicy. Kryształki te wraz ze złuszczonym naskórkiem są natychmiastowo odsysane drugim otworem w głowicy urządzenia. Mikrodermabrazja świetnie sprawdza się jako zabieg dla skór przesuszonych, ze zmarszczkami, pomaga także w walce z przebarwieniami.

Najsilniejszym i najgłębiej działającym z mechanicznych peelingów jest dermabrazja. Nie jest to zabieg przyjemny, a rekonwalescencja po nim trwać może nawet kilka tygodni. Naskórek usuwany jest tu ręcznie za pomocą drobnoziarnistego papieru chirurgicznego  lub wirujących tarcz czy szczoteczek aż do poziomu skóry właściwej i naczyń krwionośnych. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od powierzchni poddawanej zabiegowi.

Peelingi fizyczne wykonuje się z wykorzystaniem laserów, dwutlenku węgla w postaci suchego lodu, podtlenku azotu lub ciekłego azotu. Ten ostatni stosowany jest w zabiegu nazywanymkriopeelingiem. Użycie ciekłego azotu doprowadza do zamrożenia powierzchownych warstw skóry (odmrożenia I i II stopnia). Powstają pęcherze, które po pewnym czasie pękają, a na ranach w procesie gojenia powstaje nowy naskórek.

Z kolei zastosowanie laserów doprowadza do odparowania tkanek w wyniku powstałego ciepła. Oba te zabiegi są bardzo inwazyjne i wymagają znieczulenia, a rekonwalescencja zmusza do wyłączenia się z życia codziennego.

Do wykonania peelingu chemicznego używa się różnych substancji, których działanie polega na rozluźnieniu połączeń między komórkami naskórka, co ułatwia ich złuszczanie. Najpopularniejsze związki mające takie właściwości to kwasy owocowe (AHA): glikolowy, mlekowy, jabłkowy, cytrynowy, winowy; kwasy BHA: kwas salicylowy, a także kwas pirogronowy, migdałowy, trichlorooctowy (TCA), rezorcyna, fenol. Substancje te w zależności od stężenia oraz pH mogą być wykorzystane w peelingach powierzchniowych, średniogłębokich jak i głębokich.

Starannie wykonany w domu peeling twarzy czy ciała z pewnością poprawi skuteczność stosowanych kosmetyków. Powinno się o nim pamiętać zwłaszcza przed nałożeniem maseczki, odżywczego serum, samoopalaczy i balsamów brązujących, a także przed goleniem czy depilacją. Usunięcie martwego naskórka sprawi, że zawarte w kosmetykach składniki aktywne łatwiej dotrą do miejsca swojego działania, sztuczna opalenizna będzie równomierna, a usuwanie włosków dokładniejsze.

Złuszczanie gabinetowe polecane jest osobom, którym kosmetyki nie wystarczają  do zlikwidowania problemu. Przeważnie wykonuje się je u osób trądzikiem, przebarwieniami, rozstępami, a także nadmierną suchością, zmarszczkami bądź w celu likwidacji blizn.

 


Zobacz inne artykuły.

Naszą gazetkę 
znajdziecie również 
w aplikacji Moja Gazetka : )

POBIERZ