Cera tłusta ma kolor szarożółty, zazwyczaj jest dość gruba. Charakteryzuje ją błyszczenie i widoczne rozszerzone ujścia gruczołów łojowych oraz zaskórniki. Bywa kłopotliwa, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji można sobie z nią poradzić i osiągnąć zadziwiająco dobre rezultaty.
Choć dla osób, które posiadają tłustą cerę, jest ona zwykle źródłem utrapienia, warto pamiętać o pozytywach. Cera tłusta dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne oraz wodę i środki myjące. Jest raczej mało podatna na podrażnienia, a co najważniejsze – stosunkowo późno ulega procesowi starzenia.
Cera tłusta nie występuje w dzieciństwie. Jej objawy pojawiają się po okresie dojrzewania i mają związek ze wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych, na które wpływ mają androgeny, estrogen, progesteron, a także hormony nadnerczy. Silny wpływ na ten rodzaj cery wywierają również czynniki wewnętrzne takie jak stres, napięcia nerwowe, czy zaburzenia układu trawiennego.
Sebum, czyli wydzielina gruczołów łojowych, jest mieszaniną tłuszczy, przez co stanowi dobrą pożywkę dla mikroorganizmów bytujących na skórze. Rozwój bakterii sprzyja powstawaniu zmian trądzikowych, stąd często osoby z cerą tłustą borykają się również z tym problemem.
Pielęgnacja cery tłustej wymaga przede wszystkim dokładnego, lecz delikatnego oczyszczania, najlepiej żelami myjącymi. Należy unikać środków o agresywnym działaniu, zwłaszcza na bazie alkoholu. Preparaty takie nadmiernie odtłuszczają skórę i przyczyniają się do naruszenia naturalnej flory bakteryjnej oraz kwaśnego odczynu pH. Skóra dostając sygnał o nadmiernym wysuszeniu stara się wyrównać poziom nawilżenia i wzmaga produkcję łoju. Tak zaczyna się błędne koło, które później ciężko przerwać.
Po umyciu twarzy najlepiej zastosować odświeżający i zwężający pory tonik. Gdy na skórze nie ma aktywnych zmian trądzikowych warto raz w tygodniu zastosować peeling, drobno lub gruboziarnisty. W przypadku problemów z trądzikiem peelingi z drobinkami lepiej zastąpić enzymatycznymi.
Cera tłusta wymaga również dobrego nawilżania. Najlepsze dla niej są lekkie kremy lub emulsje. Preparaty powinny zawierać w swym składzie: sole cynku (działają przeciwbakteryjnie), miedź, witaminę B6 (jest jej dużo w drożdżach), retinoidy, alfa i beta hydroksykwasy, siarkę, alantoinę (łagodzi podrażnienia), a także wyciągi roślinne: z szałwii, rozmarynu, nagietka, oczaru wirginijskiego, łopianu.
Aby ukryć niedoskonałości można nałożyć beztłuszczowy podkład matujący, np. w formie musu i puder. Dobrze sprawdzają się kosmetyki mineralne, pozwalające skórze oddychać. W trakcie dnia, aby usunąć nadmiar sebum, można poratować się bibułkami matującymi, które nie niszczą makijażu.
W gabinecie kosmetycznym dla skóry tłustej polecane są zabiegi z kwasami owocowymi, które doskonale normalizują pracę gruczołów łojowych. Skusić można się na maseczki algowe lub z glinkami. Dobre efekty przynoszą również zabiegi jonoforezy.