Drogerie Laboo

LoginGazetka Promocyjna

Nasze sklepy

Strefa urody

Na ratunek cerze atopowej

Email

Cera atopowa jest jedną z najbardziej wymagających i najtrudniejszych w pielęgnacji. Niełatwo jest doprowadzić ją do porządku, ale istnieje kilka sposobów, żeby sobie z nią radzić. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą osobom borykającym się z tym problemem na co dzień.

 

Charakterystycznymi objawami cery atopowej są: nadmierna suchość skóry, świąd, łuszczenie, rumień. W przypadku stwierdzenia Atopowego Zapalenia Skóry (AZS) pojawić mogą się stany zapalne rąk, stóp, czerwieni wargowej, łupież biały, przebarwienia powiek i skóry wokół oczu. Typowymi objawami AZS są poza tym nietolerancja wełny, nietolerancja pokarmowa, a także zaostrzenie się objawów pod wpływem stresów i czynników środowiskowych (kurz, sierść zwierząt, pyłki).

Cera atopowa występuje nie tylko na twarzy, często problem ten dotyczy całego ciała. Skóra taka jest bardzo wrażliwa i zwykle nie toleruje większości kosmetyków. Wymaga więc specjalnego traktowania, którego podstawą powinna być profilaktyka i stosowanie wyłącznie preparatów przeznaczonych do tego typu cery. Poleca się używanie jednej linii sprawdzonych kosmetyków i nieeksperymentowanie w ich wyborze.

Do mycia nie należy stosować mydeł, lecz syndetydy (syntetyczne „mydła” bez mydła). Kąpiele powinny odbywać się w letniej wodzie z dodatkiem emolientów, czyli substancji silnie nawilżających i natłuszczających. Należy unikać tradycyjnych płynów i soli do kąpieli, które mogą dodatkowo wysuszyć skórę. Przy oczyszczaniu twarzy najlepiej w ogóle zrezygnować z użycia wody, lepiej zastosować hipoalergiczne mleczka bądź płyny micelarne. Po umyciu powinno się niezwłocznie wetrzeć w skórę krem bądź balsam nawilżający. Do pielęgnacji ciała można zastosować oliwkę. Warto pamiętać, że przy cerze atopowej hipoalergiczna powinna być cała gama kosmetyków – począwszy od szamponów,  a na dezodorantach skończywszy.

Kosmetyki do pielęgnacji cery atopowej zwykle zawierają w swym składzie wyciąg z owsa, ogórecznika, olej z pszenicy, wiesiołka, pierwiosnka, słodkich migdałów, alantoinę, pantenol, witaminy i glicerynę. Należy unikać sztucznych barwników i substancji zapachowych, a także lanoliny.

W przypadku cery atopowej nie jest polecane przebywanie w miejscach o wysokich temperaturach oraz niskiej wilgotności. Zabronione jest opalanie, a także korzystanie z basenów z chlorowaną wodą. Wszelkie pogorszenia się stanu skóry powinny być konsultowane z lekarzem dermatologiem.


Zobacz inne artykuły.

Naszą gazetkę 
znajdziecie również 
w aplikacji Moja Gazetka : )

POBIERZ