Łupież – przez wielu z nas określany jako uporczywy wróg, którego obecność jest dla nas krępująca. Jego występowanie jest niezależne od wieku i płci, a zwalczanie bywa męczące i długotrwałe. Co tak naprawdę kryje się pod pojęciem łupieżu i co wpływa na jego powstawanie?
Łupież często przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, gdyż obecny jest nie tylko na skórze głowy i włosach, ale często również na naszych ubraniach, co w przypadku ciemnych strojów bywa szybko zauważalne. Mianem łupieżu określa się łuszczenie naskórka owłosionej skóry głowy.
Wyróżniamy dwie jego odmiany: łupież suchy oraz tłusty. Pierwszy z nich występuje w formie suchych, białych, łuszczących się płatków skórnych, bez towarzyszenia stanów zapalnych. Drugi natomiast przybiera lekko żółtawe zabarwienie, występuje w formie tłustych, przylegających strupków. Każdemu z rodzajów łupieżu często towarzyszy swędzenie skóry głowy oraz lekkie zaczerwienienie podrażnionych miejsc. Zdecydowanie częściej występuje łupież suchy i to właśnie jemu poświęcę więcej uwagi.
Trudno jednoznacznie określić przyczynę powstawania łupieżu. Niewątpliwie znaczny wpływ na jego występowanie mają liczne kosmetyki, stosowane zabiegi, czy nadmierne podrażnienie skóry głowy. Dzieje się tak szczególnie u osób, które mają wrażliwą skórę, gdyż ta jest bardziej podatna na zmiany temperatury. Wrażliwa skóra może też gorzej reagować na składniki szamponów, odżywek, czy preparatów stylizujących, takich jak: pianki, woski, żele, oraz lakiery do włosów. Bez echa nie pozostają również zabiegi chemiczne, takie jak koloryzacja, czy trwała ondulacja. Wysuszają one skórę głowy oraz mogą uczulać i podrażniać.
Kolejnym niekorzystnym czynnikiem, powodującym lub pogłębiającym łupież jest stres. Jego pojawienie się w nadmiernych ilościach może doprowadzać do pewnych zaburzeń w pracy naszego organizmu, co automatycznie odbija się niekorzystnie na skórze głowy. Łupież może również powodować mocno chlorowana woda oraz częste suszenie włosów zbyt ciepłym strumieniem powietrza.
Jak walczyć z niechcianym łupieżem? Przede wszystkim, jeśli jest to możliwe, należy stosować sprawdzony szampon do włosów, którego działanie i zawarte składniki będą służyły naszej skórze i nie będą jej podrażniały. Warto wspomnieć o tym, by często nie zmieniać kosmetyków myjących oraz nie stosować produktów taniej i nieznanej firmy. Podobnie jest z odżywkami i maseczkami regenerującymi.
By zapobiegać powstawaniu łupieżu, należy uważać z ilością i techniką aplikowanych kosmetyków stylizujących. Nie powinno być ich zbyt dużo oraz nie należy aplikować ich bezpośrednio na skórę głowy, tylko na same włosy. Warto zwrócić również uwagę na poziom naszego stresu, odpowiednią dietę oraz higienę akcesoriów do włosów. Zarówno w domu, jak i w salonie fryzjerskim płatki łupieżu mogą być przenoszone na szczotkach, czy grzebieniach. Warto, więc pamiętać o częstym myciu i dezynfekowaniu narzędzi oraz, jeśli to możliwe, stosowaniu grzebienia wyłącznie przez jedną osobę.
Jeżeli jednak, mimo naszej ostrożności, pojawi się na naszej skórze głowy łupież, to nie należy panikować! Na początek warto myć włosy specjalistycznymi szamponami przeciwłupieżowymi, które zawierają siarkę, czy kwas salicylowy. Ich dobór warto omówić z dermatologiem. To samo dotyczy pozostałych preparatów leczniczych, które stosowane są zewnętrznie, w sytuacji, gdy szampon nie daje widocznych rezultatów.
W zaawansowanych stanach łupieżowych dermatolog może zalecić stosowanie oliwki salicylowej, czy preparatów sterydowych.