Drogerie Laboo

Login



Gazetka Promocyjna

Nasze sklepy

Strefa urody

Jak walczyć z rozstępami?

Email

Rozstępy to zmora wielu kobiet, a niekiedy również i mężczyzn. Najczęściej pojawiają się  w okresie dojrzewania oraz w ciąży, jak również na skutek nadmiernego przyrostu tkanki tłuszczowej lub mięśniowej. Mogą być też efektem stosowania miejscowo lub ogólnie steroidów.

 

U podstaw powstawania rozstępów leży nieprawidłowa praca fibroblastów produkujących kolagen i elastynę. Białka te odpowiednio usieciowane w skórze właściwej nadają jej sprężystość i elastyczność, jednak pod wpływem niektórych hormonów (m.in. kortyzolu) produkowane włókna są słabsze i mniej podatne na rozciągania.

Zaburzenia hormonalne są główną przyczyną powstawania rozstępów, lecz nie jedyną. Włókna kolagenu i elastyny ulegają uszkodzeniu również pod wpływem długotrwałego rozciągania skóry związanego z nagłym przyrostem masy oraz na skutek stosowania  wspomnianych wcześniej preparatów steroidowych.

Usuwanie rozstępów jest trudne, a najlepsze rezultaty uzyskuje się przy świeżych zmianach o zabarwieniu czerwonym lub różowym. Bardziej predysponowane do powstawania rozstępów są kobiety, a zwłaszcza osoby młode o jasnej karnacji ponieważ ich skóra zwykle jest delikatniejsza i cieńsza. Warto jednak wiedzieć, iż z wiekiem u tej samej osoby tendencja do powstawania nowych zmian jest mniejsza.


Podstawą walki z rozstępami jest profilaktyka, czyli przeciwdziałanie ich powstawaniu, chociaż nie zawsze zagwarantuje nam powodzenie. Przede wszystkim należy starać się utrzymywać prawidłową masę ciała, pamiętać o regularnej lecz niewysiłkowej aktywności fizycznej (skóra osób uprawiających sporty jest grubsza i bardziej elastyczna), korzystać z masaży w gabinecie kosmetycznym oraz automasażu przy wmasowywaniu preparatów kosmetycznych. Aby zapobiegać rozstępom możemy poddawać się rozmaitym zabiegom uelastyczniającym i ujędrniającym skórę oraz stosować kosmetyki natłuszczające np. krem Fissan.

Kiedy jednak zaczynamy walkę z już istniejącymi zmianami, szukajmy preparatów stymulujących regenerację skóry i syntezę kolagenu. Wśród składników aktywnych możemy znaleźć krzemionkę, retinol, różnorodne peptydy oraz wyciągi roślinne z bluszczu, skrzypu polnego czy wąkroty azjatyckiej. Na rynku dostępne są takie preparaty na istniejące rozstępy jak np. ampułki Phytolastil (Lierac), krem Tocoreductor (Pharmaceris M), koncentrat Elancyl (Galenic), krem na rozstępy (Mustela).

W gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym można poddać się zabiegomzłuszczającym i stymulującym skórę, takim jak mikrodermabrazja, peeling kwasem glikolowym lub trichlorooctowym oraz zabiegi laserowe (stymulują procesy gojenia skóry). Nowością jest aparat Bi-One wykorzystujący proces biodermogenezy, a więc reaktywację podziałów komórkowych i ukrwienia w obrębie rozstępów, co prowadzi do wyrównania powierzchni i kolorytu skóry. Chociaż po zabiegach zawsze widać poprawę, niestety nikt nie da nam gwarancji, że rozstępy całkowicie znikną.

 


Zobacz inne artykuły.

Naszą gazetkę 
znajdziecie również 
w aplikacji Moja Gazetka : )

POBIERZ