Drogerie Laboo

LoginGazetka Promocyjna

Nasze sklepy

Strefa urody

Stopy w ciąży - jak im ulżyć?

Email

Podczas ciąży stopy zyskują kilka kilogramów więcej do noszenia, a jeśli dołożymy do tego jeszcze rewolucję hormonalną, można się domyśleć, że nie jest im łatwo. W tym błogosławionym stanie warto wypróbować kilka sprawdzonych sposób na ulgę dla stóp.

Przede wszystkim maksimum odpoczynku. Jeśli tylko poczujesz, że Twoje stopy są mocno spuchnięte i obolałe, po prostu zdejmij buty i połóż się z nogami do góry. Możesz także wypróbować pozycję na lewym boku. Kładąc się w ten sposób unikniesz uciskania żyły głównej dolnej, która biegnie po prawej stronie kręgosłupa, a tym samym krew do kończyn będzie przepływać swobodniej. Unikaj także stania i siedzenia przez dłuższy czas w tej samej pozycji oraz nie krzyżuj i nie podkurczaj nóg.

Możesz zafundować swoim spuchniętym stopom relaksującą kąpiel. Wystarczy, że do letniej lub ciepłej wody dodasz specjalne pastylki musujące, które mają działanie odprężające. Jeśli takich nie posiadasz, możesz wsypać do wody sól morską do kąpieli o ulubionym zapachu. Jeżeli brzuszek jeszcze Ci nie przeszkadza, możesz zrobić sobie masaż stóp. Przyniesie Ci on niebywałą ulgę i jednocześnie usprawni krążenie w stopach. Możesz go zrobić, używając kremu do pielęgnacji stóp lub tradycyjnej oliwki (pamiętaj, że później należy ją starannie wytrzeć, aby uniknąć pośliźnięcia).

Zawsze możesz zwrócić się o pomoc do kosmetyczki lub bliskiej Ci osoby, która wykona taki zabieg. Doskonale sprawdzają się także żele lub spraye chłodzące, które nanosić można zarówno na stopy, jak i na łydki. Produkty tego rodzaju zawierają w swoim składzie najczęściej eukaliptus, który nie tylko chłodzi, ale i niweluje uczucie ciężkości nóg.

Bardzo ważne jest także odpowiednio dobrane obuwie. Musi być przede wszystkim wykonane z naturalnego tworzywa (bez względu na porę roku), aby stopa mogła swobodnie oddychać, a także, żeby nie wytwarzała się wilgoć. Dzięki temu można uniknąć ewentualnych otarć, a co za tym idzie infekcji. Warto, żeby buty były na niezbyt wysokim, stabilnym obcasie (maksymalnie do 5 centymetrów). Nie mogą to być jednak zupełnie płaskie buty. Przy zakupie nowego obuwia należy wziąć pod uwagę fakt, że przez zmiany hormonalne oraz tendencje do puchnięcia nóg, należy zakupić buty trochę większe niż te sprzed ciąży.

Pamiętaj, aby opuchliznę i inne niepokojące objawy,  zawsze konsultować z lekarzem. Stosuj się do porad lekarza i wykonuj proponowane zabiegi pielęgnacyjne, a  jest duża szansa, że odwdzięczą Ci się bezawaryjną współpracą aż do porodu.


Zobacz inne artykuły.

Naszą gazetkę 
znajdziecie również 
w aplikacji Moja Gazetka : )

POBIERZ